Sivrisinek

Sivrisinek ilaçlaması ne zaman yapılır?

Sivrisinekler kan emerek beslenen haşere grubunda olan canlılardır. Üremek için kana ihtiyaç duyarlar ve sıcakları sevdiklerinden ötürü yaz aylarında havaların ısındığı dönemlerde görülürler. Bu dönemlerde yapılan sivrisinek ilaçlaması sonrasında daha etkili sonuçlar alınmaktadır. Sıcak havalarda aktif olan bu haşereler soğuk havalarda ise pasif olarak yaşamlarını sürdürürler.

Kış aylarında sivrisineklerle karşılaşılma oranı oldukça azdır. İlkbahar ve yaz aylarının gelmesi arkasından, özellikle kırsal kesimlerde bataklık, atık sular, kanalizasyon, göletlerde bulunan bu haşerelerden kurtulmak, mikrop ve virüs taşıyıcı oldukları için oldukça önemlidir. Çünkü kan emdikleri kişilere bu virüsleri bulaştırdıklarında ciddi hastalıkların oluşmasına sebep olmaktadırlar. Bu gibi olumsuzluklara engel olunabilmesi için haşere ilaçlama işletmeleri tarafından her alanda uygulanabilecek sivrisinek ilaçlama hizmeti alınmalıdır.

Sivrisinekler Nerelerde Çoğalır?

Sivrisinek uçarak hareket eden haşerelerdir. Bu yüzden geceleri aktif olduklarında, çıkardıkları vızıltılar nedeni ile insanları çok fazla rahatsız etmektedirler. Hem psikolojik hem de sıhhat açısından hasar demek olan bu haşerelerden kurtulmak için uzman yardımlara gerek duyulmaktadır. Çünkü bireysel olarak sivrisinek ile mücadele imkansızdır. Çok hızlı şekilde gözden kaybolabilmeleri yakalanıp yok edilmelerini zorlaştırmaktadır. Sivrisinek ilaçlama yaptırılarak kolayca sorunlarına son verilebilecek olan bu haşerelerden kurtulmak için haşere ilaçlama firmaları ile görüşülmelidir.

Sivrisinek ilaçlaması, sisleme yada boyama teknikleri ile gerçekleştirilmektedir. Sisleme yöntemi, bu haşerelerin aktif oldukları geç saatlerde yapılmalıdır. Sıvı ilaçların püskürtme yolu ile uçuşan sivrisineklere uygulanması ile gerçekleşmekte olan bu ilaçlama, sivrisinek ile mücadele için oldukça etkilidir.

Boyama yöntemi ise, ilaçlar hazırlanırken içlerine şeker ve glikoz katılması sebebi ile sivrisineklerin boyaya yapışması ve ölmesi biçiminde gerçekleştirilen bir uygulamadır.

Her iki yöntem de sivrisineklerden kurtulmak için oldukça etkili sonuçlar vermektedir fakat bu sonuçların kalıcı ve sağlıklı olabilmesi için her zaman Sıhhat Bakanlığı tarafından onaylı olarak hizmet sunan haşere ilaçlama firmaları tercih edilmelidir. Burak mühendislik haşere kontrol ilaçlama olarak sizlere bu hizmeti sunmaktayız.