Şantiye/Koğuş İlaçlama

Şantiye ve koğuş alanlarında karşılaşılan en temel haşere problemlerinden birincisi tahtakurusu, diğeri ise fare problemidir. Bunun dışında çevrede kedi köpekten kaynaklanan pire ve diğer faktörlere bağlı diğer haşere sorunları gözlenebilir. Koğuşlarda tahtakurusu problemi, kişilerin dışarıdan taşıması yoluyla veya kullanılan konteynerlerin daha önceden tahtakurusu bulaşmış olması sebebiyle başlar. Yapılması gereken en doğru şey, uygun ve doğru ilaçlarla düzenli (aylık veya 15 günlük periyotlarla) tahtakurusu ilaçlaması yapmaktır.

​Özellikle inşaat şantiyelerinde, çevrede sürekli kazı ve hareket olduğu için yoğun fare sorunları da görülecektir. Mum blok veya pasta formu fare zehirleri ile çevrede fare ilaçlaması yapılması ve belli aralıklarla eksilen yemlerin takviye edilmesi, faresiz yaşamayı olanaklı kılacaktır.

Koğuş alanlarında iyi bir tahtakurusu mücadelesi için dikkat edilmesi gereken hususları şöyle verebiliriz:

1- Her şeyden önce tahtakurusunu bulaşıcı bir hastalık gibi düşünün; başka bir koğuştan, kişiden gelerek temiz bir koğuşa bulaşacaktır. Bu sebeple karantina tedbirleri uygulayın.

2- Karışım ilaçlarla, tahtakurusu olan ve olmayan koğuşlarda düzenli ilaçlama yapın.

3- Koğuşları mümkün olduğu kadar sade, az eşyalı ve havadar tutun.